The controller of your personal data is Human to Business Katarzyna Grzybowska-Tomaszek ("H2B"), mail: kgrzybowska@h2b.com.pl. Personal data will be processed to the extent necessary to carry out a training course conducted by H2B and to enable contact and receive current information about the training. In connection with the consent to the processing of personal data, the following rights apply: access to data, rectification, withdrawal of consent, restriction of processing, and transfer of data. Processing will not take place in an automated manner (including through profiling). To learn more about H2B data processing, click HERE.

 

The administrator of personal data obtained in connection with completing the form is Human to Business Katarzyna Grzybowska-Tomaszek ("H2B"), mail: kgrzybowska@h2b.com.pl. Personal data will be processed in order to contact the recommending person. In connection with the consent to the processing of personal data, the following rights apply: access to data, rectification, withdrawal of consent, restriction of processing, and transfer of data. Processing will not take place in an automated manner (including through profiling). To learn more about H2B data processing, click HERE.

 

Wizerunek pracodawcy a polityka antymobbingowa

Czy wiesz jak skutecznie ochronić firmę przed mobbingiem?

Fakty

Jak wynika ze statystyk ilość spraw o mobbing w polskich sądach systematycznie wzrasta: 2007 – założono 679 pozwów przeciwko pracodawcom, 2013 – 734, w pierwszym półroczu 2014 roku – już 585.

Ryzyka dla biznesu

W przypadku udowodnienia mobbingu pracownik może liczyć na odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.  Najwyższa jak do tej pory kwota odszkodowania i zadośćuczynienia za mobbing, zasądzonego od pracodawcy na rzecz pracownika, wyniosła łącznie aż 142.000 zł. Przepisy prawa nie określają górnej granicy tych świadczeń.

Pracodawca odpowiada za mobbing nawet w przypadku, gdy mobbingu dopuścił się jego pracownik a nie on sam, ponieważ to pracodawca odpowiada za całokształt funkcjonowania zakładu.

Zaistnienie mobbingu w miejscu pracy jest zawsze zjawiskiem niekorzystnym dla pracodawcy – naraża go na długoterminowe straty zarówno wizerunkowe i finansowe.

Rozwiązania

Pracodawcy mogą skutecznie bronić się przed pozwami o odszkodowanie i zadośćuczynienie za mobbing oraz chronić się przed odpowiedzialnością za zachowania mobbingowe swoich pracowników, jeśli udowodnią, że podjęli rzeczywiste oraz skuteczne działania z zakresu prewencji antymobbingowej. Do odpowiedzialności będzie pociągnięty wtedy sprawca mobbingu a nie pracodawca.

W tym celu pracodawca może stosować różne rozwiązania dostosowane do swojej struktury i potrzeb, takie jak:

Odpowiednie zapisy dotyczące mobbingu w regulaminie pracy


Odpowiednie wewnętrzne procedury antymobbingowej


Szkolenia dotyczące mobbingu


Monitorowanie sytuacji poprzez okresowe anonimowe ankiety mające na celu wykrycie mobbingu i potencjalnych konfliktów w środowisku


 Stanowisko mediatora


 Konkretna pomoc dla ofiar mobbingu

Cele szkolenia

Zrozumienie pojęcia mobbingu


Zbudowanie świadomości konsekwencji występowania mobbingu dla organizacji i menedżerów


Zrozumienie aspektów prawnych związanych z mobbingiem i ich zastosowanie w organizacji


Informacja na temat polityki antymobbingowej, którą wdroży firma


Identyfikacja głównych obszarów menedżerskich „wrażliwych” na mobbing


Przekazanie wiedzy menedżerom ww zakresie w celu przygotowania szkolenia ich zespołów

 Program

1. Przejawy mobbingu w zakładzie pracy

2. Obowiązki pracowników w związku z mobbingiem

3. Możliwe konsekwencje wobec sprawców mobbingu

4. Informacja o nowych procedurach

5. Sposób komunikacji  a „miejsca zapalne” mobbingu

6. Indywidualna odpowiedzialność - ochrona siebie i organizacji

7. Sytuacje „wrażliwe” na mobbing (zadania menedżerskie)

8. Procesy HR a mobbing i ich spójność z działaniami menedżerów

9. Konsekwencje zaistnienia mobbingu dla wizerunku firmy i menedżerów

Partnerstwo ekspertów

Do każdego programu szkoleniowego dedykowani będą ekspercki posiadający wiedzę i doświadczenie z zakresu prawna i HR, co pozwoli zapewnić kompleksowość i skuteczność wprowadzonego rozwiązania oraz dopasowanie go do Państwa organizacji.

Katarzyna Grzybowska-Tomaszek, Dyrektor Zarządzający Grupą Human to Business: kgrzybowska@h2b.com.pl


Ewa Boryczko, Radca Prawny, Partner BMSP: ewa.boryczko@bmsp.com.pl

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu i proponujemy spotkanie, na którym będziemy mogli omówić Państwa potrzeby oraz wspólnie dopasować rozwiązanie do sytuacji w firmie.


#mobbing
#zachowaniamobbingowe
#proceduryantymobbingowe
#konsekwencjemobbingu
#prewencjaantymobbingowa