QUIZ z przymrużeniem oka. Czy znasz "instrukcję obsługi" Twojego szefa?

Proponujemy quiz-zabawę, który pozwoli Ci ocenić, jak dobrze zarządzasz relacją ze swoim szefem.

Za każdą odpowiedź: „TAK, myślałem o tym i wyciągnąłem wnioski” dostajesz (1 punkt).

Za odpowiedź: „TAK, myślałem o tym ale nie wyciągnąłem wniosków ani nie zmieniłem mojego zachowania” dostajesz (0 punktów).

Za odpowiedź: „NIE, nie myślałem o tym / pierwszy raz realnie zadaję sobie to pytanie” dostajesz (-1 punkt).

QUIZ: Czy znasz instrukcję obsługi Twojego szefa?

1. Czy znam cele biznesowe mojego szefa? Jakie są ograniczenia i oczekiwania przed nim stawiane?

2. Czy znam jego sposób komunikacji i preferowany styl pracy: jak często należy się komunikować? Lubi skracać dystans czy jest formalny?

3. Czy rozumiem sposób rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji przez mojego szefa: ceni konflikt czy budowanie konsensusu? Podejmuje decyzje czy czeka, aż sprawy same się ułożą?

4. Czy wiem, jakie zwyczaje i przyzwyczajenia ma mój szef, np. czy stosuje politykę otwartych drzwi i co ona oznacza? Kiedy jest najlepszy moment na podjęcie trudnego tematu?

5. Czy znam swoje reakcje w kontakcie z autorytetem? Czy moimi działaniami umiem osiągnąć oczekiwane rezultaty?

Wyniki (z przymrużeniem oka):

Jeśli nie odpowiedziałeś TAK na pierwsze pytanie, to warto zastanowić się, co właściwie robisz w swojej pracy?

3 – 5 punktów: „Oczy szeroko otwarte”. Świadomie zarządzasz relacjami ze swoim szefem. Twoja kariera ma świetne perspektywy.

0 – 2 punkty: „Jak oni to robią?” Twoja kariera prawdopodobnie jest ciągiem przypadków. Widzisz, że innym się udaje ale nie rozumiesz do końca, jak oni to robią. Czy jesteś pewien, że chcesz tak pracować dalej?

Wynik ujemny: „Ale o co chodzi?” Wydaje Ci się, że dobre wykonanie swojej pracy jest wystarczające a relacje z szefem schodzą na dalszy plan. Tylko dziwisz się, dlaczego inni awansują, mają lepsze oceny i ciekawsze projekty. Czas się obudzić!

Zapisz